Zapraszamy do zapoznania się z publikacjami poświęconymi szeroko pojętym tematom kolejowym, których autorzy są jednocześnie członkami PSSK Rzeszów.
- KOLEJĄ Z JASŁA DO RZESZOWA, Tomasz Machowski, Grzegorz Nycz, wyd. Eurosprinter, 2014
Książka przedstawia dzieje rzadko opisywanej, ale interesującej pod wieloma względami linii kolejowej z Jasła do Rzeszowa. Linia mierzy niewiele ponad 70 kilometrów, a do swojego przebiegu wykorzystuje doliny Wisłoka i Jasiołki. Dzięki jej powstaniu pod koniec XIX wieku Jasło i Rzeszów stały się węzłami kolejowymi, a takie miejscowości jak Boguchwała, Czudec, Frysztak czy Strzyżów uzyskały przysłowiowe okno na świat.
W publikacji przedstawione zostały kulisy powstania linii oraz historia jej eksploatacji, od symbolicznego wbicia pierwszej łopaty po czasy współczesne i gruntowną modernizację, przeprowadzoną w latach 2010–2014. Książka obfituje w zaskakujące informacje i ciekawostki historyczne, zaczerpnięte między innymi z dawnych artykułów prasowych i dokumentów odnalezionych podczas kwerend w archiwach Krakowa, Warszawy i Lwowa. Tekst uzupełniają fotografie — zarówno te archiwalne, dokumentujące dzieje linii w okresie galicyjskim, międzywojennym oraz PRL, jak i współczesne, ukazujące piękno trasy harmonijnie wkomponowanej w łagodne wzniesienia Pogórzy: Strzyżowskiego i Dynowskiego. Zdjęć jest blisko 600, a zdecydowana większość z nich publikowana jest po raz pierwszy.
Interesującym dodatkiem jest jeden z rozdziałów poświęcony niezrealizowanym projektom linii kolejowych, które miały powstać w oparciu o linię z Jasła do Rzeszowa (np. połączenie Dębica-Jasło). Z kolei każdy, kogo zainteresuje historia burzliwych losów ziemi jasielskiej i rzeszowskiej, będzie mógł ją nieco zgłębić dzięki dołączonemu na końcu przewodnikowi turystycznemu. Zaprezentowano w nim najciekawsze pod względem krajoznawczym miejsca i obiekty, położone w sąsiedztwie opisywanej linii. Pomimo swojej niepozorności, potęgowanej przez położenie pomiędzy dwoma sztandarowymi inwestycjami transportowymi Austro-Węgier: Koleją Karola Ludwika i koleją transwersalną, linia z Jasła do Rzeszowa może się pochwalić bogatą historią. Warto ją poznać.
- SZUM STEPU I PUSTYNI, Seweryn Błasiak, wyd. Lokologistics, 2014
Bogato ilustrowana relacja z blisko dwumiesięcznej, w sporej części samotnej podróży do Chin i Mongolii. Impulsem do podróży była kolejowa pasja autora i chęć uwiecznienia długich składów towarowych przemierzających dalekowschodnie pustkowia. Pomimo postawienia kolei na pierwszym miejscu relacji, w tle przewija się mnóstwo wątków związanych z tamtejszą architekturą, kulturą i życiem codziennym mieszkańców. Wszystko okraszone jest wyjątkowymi fotografiami, które zachwycą nawet tych, dla których kolej i piękno to dość odległe terminy.
Na kartach książki autor udowadnia, że jest obdarzony doskonałym zmysłem obserwacyjnym. Dzięki temu wspólna podróż przez mongolskie pustkowia ani na moment nie nuży, a ciekawie prowadzona narracja dyskretnie pcha czytelnika w kierunku końca książki. No i zdjęcia – wyjątkowe, magiczne, niesamowite – zwłaszcza te „kolejowe”. Wyjątkowa pozycja dla miłośników kolei, podróżowania i przygód.